Arı Kolonisi  ve Özellikleri

Arı popülasyonunun aktif olduğu bir dönemde birbiri ile ilişkili olan arı popülasyonunda bir adet ana arı yani kraliçe arı, yeni günlük yumurtalar, her döneme ait yavru arılar, kovan içerisindeki petek gözlerinde bal ve çiçek tozu depoları, erkek arı gözlerinin bulunduğu arıcılık malzemelerinden  petekler bulunmalıdır. Bu durumda eğer şartlar arı kolonisinin oğul verdirmeye zorlar ise arı kolonisi yeni bir koloni oluşturmak için oğul verir. Bu oğul veren kolonide arı popülasyonu az sayıda olduğu için tekrar oğul vermez ama ebeveyn kovandaki sıkışıklık devam eder ise aynı kovan tekrar oğul verme eğilimi içerisine girer.

Eğer bir koloni birbiri ile örgütlenmiş ise her işçi arının kendi görevi mevcuttur. Bu işleyiş düzgün bir şekilde devam eder. Bu şekilde örgütlenmiş arı popülasyonu başka bir kovana dahi yerleştirilir ise yaklaşık otuz dakika sonra kendi organizasyonunu yapıp işleyişine devam eder. Hatta daha fazla çalışıp geleceklerini garanti altına almaya çalışırlar.

Kovan içerisindeki her alı popülasyonunun kendi ait bir kokusu olur. Arılar bu kokular sayesinde kendi kovanlarını bulurlar ve kovan içerisindeki diğer arı kolonisini tanırlar. Eğer iki kovan  da aynı havayı soluyor ise o zaman aynı kokuyu taşıdıklarından bir müddet sonra birlikte bir koloni oluşturabilirler. Bu iki koloniden her ikisinin de ana arısı var ise ve ana arı ızgarası ile ayrılmış ise ana arılar birbirleri ile temas edemezler böylece birbirinden ayrı olarak yaşamsal faaliyetlerini devam ettirirler.  İşci arılar ise her iki kovana da girip birini tercih ederek yaşamlarına burada devam ederler.  Aslında kovan içindeki işçi arılar kovan içerisindeki yiyeceklerini müdafaa etmek için savaşsalar da bu durumda birbirlerine dokunmazlar.

Bir arı kolonisinde yavruların üzerini arı topluluğu  merkez olarak kabul eder. Eğer bu kuluçkalık ikiye bölünür ise bir koloni ikiye de ayrılabilir. Bölme yapabilmek için kuluçkalığın ortasına petek gözlerini olan bir çerçeve de konulabilir. Bir tarafta ana arı var iken diğer tarafta anasız koloni meydana gelir. Anası olmayan koloni kendi ana arısını bir zaman sonra meydana getirir.  Eğer ikiye bölme işlemi ana arı ızgarası ile olur ise kendi ana arısı ile yaşamlarına devam ederler. Arıcılık malzemeleri sitemizi ziyaret ederek tüm arıcılık çeşitlerini görebilir en uygun fiyatlarla sipariş verebilirsiniz. Arıcılık malzemelerimizin tamamı 1 sınıf kalitede olmakla beraber garantili ürünlerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Padişah Halı Desenleri başlıklı makalemizde 2018 halı modelleri, halı çeşitleri ve halı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here