İnsanlarda 23 çift kromozom bulunduğunu okulda öğrenmiş olabilirsiniz: 22 “otozom” ve eşleri, hemen hemen aynı genleri ve aynı sırayı içerirler, ayrıca bir çift cinsiyet kromozomu cinsel özelliklerde farklılaşmaya yol açar. Ama bizim için yeterliydi. Amazon Leptodactylus pentadactylus (dumanlı orman kurbağası) altı çift cinsiyet kromozomuna sahiptir.

Brezilya’da bir grup araştırmacı bu kurbağanın cinsiyet kromozomlarının yavrular üretmenin bütünüyle farklı bir yolunu gerektirdiğini belirterek, bu kanıtı birkaç satır kanıtla gerçekleştirdi. Artı, rekor kırılıyor.

Yazarlar, yakın tarihte Chromosoma dergisinde yayınlanan çalışmada, “Seks kromozomlarının sayısı otozomaların sayısından daha büyük ve bu veriler omurgalı türlerinde şimdiye kadar bulunan çoklu cinsiyet kromozomlarının en fazla sayısını temsil ediyor.” Bu, daha önce 10 cinsiyet kromozomu olan, 5 X ve 5 Y olan ornitorenk tarafından tutulan rekoru kırdı.

Araştırmacılar, cinsiyet belirleme sistemlerinin farklı gruplar halinde ayrı ayrı geliştiğini belirtti. İnsanlarda normal olarak iki çift X kromozomu ya da bir X ve Y bulunur. Bir Y kromozomunun varlığı, vücuda bir vajina ve yumurtalık yerine penis ve testis geliştirmesini söyleyen bir hormon salgılar. Kuşlarda ve diğer türlerde ters yönde çalışır: ZZ veya ZW, burada W kuşun yumurta atacağını belirtir.

Fakat işler bu kurbağalarla farklı şekilde iş görür. Bilim adamları DNA’sını analiz etti ve erkekler arasında altı “X” ve altı “Y” kromozomu ve kadınlarda on iki “X” kromozomu buldu. Ayrıca DNA’ya bağlanan özel bir fluoresan prob yerleştirdiler ve hücrelerin çoğaltılmaya hazır olduğunu izlediler.

Yine, insanları hatırla: hücrelerimizin çoğunda 46 kromozom var (23 çift). Sperm ve yumurta hücreleri, “mayoz” adı verilen ve bu çiftlerin ayrılmasına neden olan bir süreçle oluşturulur. Bebekler, sperm hücresi ve yumurta hücresi birleşince her biri 23 tek kromozomu partiye getirir (yumurta “X” ve sperm “X” veya “Y” ye sahip olabilir).

Peki altı çift seks kromozomuyla nasıl çalışır? Erkeklerde Xs ve Ys, kromozomların “şaşırtıcı sabit halka şeklindeki mayotik zincirinde” hizalanır; bu da, hücreler bölündüğünde doğru gametlerle doğru kromozomlar oluşturacak şekilde düzenlenir.

Wisconsin Marquette Üniversitesi’nden araştırmacı Tony Gamble, “Bu, normal ‘mayoz hastalığın ne olduğunu düşündüğümüzün dışındadır,” dedi. “Kağıttan heyecan duyuyorum çünkü inanılmaz derecede seks kromozomlarının ne kadar garip olduğunu gösteriyor. Aklınıza gelebilecek tuhaf şeyi (örn., Ornitorenk ve 5X5Y sistemi gibi) gördüğünüzü düşündüğünüzde, daha da garip bir şey geliyor. Ayrıca, bu mayotik zincir sisteminin düşündüğümüz kadar seyrek olmayabileceğini ve bilim insanlarını cinsiyet kromozomlarını daha geniş bir çeşitlilikte türde keşfetmeye teşvik etmelidir “dedi.

Makalenin çoğunlukla gözlemsel olduğunu belirtti; meydan okuma, aslında bu sistemlerin evrimini anlamaya çalışıyor. “Bu sistemlerin nasıl gelişip nasıl sürdürüldüğünün anlaşılması yine de farklı bir hikaye ve muhtemelen anlamanın çok zor olacağına inanıyor” dedi.

Dang, evrim. Kafa karıştırmaya devam edin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here