Vaktinden önce gerçekleşen ölümler: 21 yaşındaki bir vücut geliştirici ; Bir 12 yaşındaki bir çocuk ; Bir 40 yaşındaki maratoncu . Bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi baskılanmış insanlar gribten ölecek riski her zaman yüksektir, ancak grip, başka türlü sağlıklı bir insanı nasıl öldürür?

“Gerçek şu ki, henüz net olmayan epey bir bilim var, fakat genel olarak, influenza ile ilgili ölümlerden bahsederken, birkaç ana mekanizma var” Dr. Daniel Eiras, bulaşıcı bir hastalık ve immünoloji uzmanı New York Üniversitesi’nde, bana söyledi.

Eiras gibi doktorlar “grible bağlantılı ölümler” hakkında konuştuğunda, birden fazla nedene kapılıyorlar. Genel olarak, gribten kaynaklanan ölümler ve gribe bağlı bağışıklık sisteminin savunma alanındaki açılımdan faydalanan bakterilerin neden olduğu veya yardım ettiği ölümler var.

Grip virüsü başarıyla vücudumuzun dükkanını kurduktan sonra burun ve boğaz hücrelerimize bulaştırdığında, vücut iltihaba neden olmak ve yabancı istilacıları yabancı hücrelere çeviren T-hücreleri ve makrofajları başlatmak gibi bir dizi silahla savaşmaya çalışıyor. goo. Gribin belirtileri -sırtın öksürük, vücut ağrısı, boğaz ağrısı, ateş) bu savunmanın dışsal sonuçlarıdır. Bizim için sinir bozucu, evet, ancak sonunda virüsü dışarı atmak için çalışıyor.

Bununla birlikte, grip virüsüne yakalanırsa, virüs, onun sonucunda çoğalan bakteriler ya da her ikisi de akciğerlerimizin hava kesesine giden yerini bulur ve pnömoni dediğimiz bir enfeksiyona neden olur. Orada, mikroskobik savaş vücudumuza zarar verebilir. Akciğerler iltihaplanırken, hava keseciklerimiz sıvı ve sızdır. Bu, yeterli oksijen almamızı zorlaştırıyor ve destekleyici bakıma rağmen ve bazen bile olmadan, esas olarak ölüme boğuluyoruz.

Pnömoni neredeyse her zaman, özellikle hasta veya yaşlı grip kurbanlarında grev yapar (aynı zamanda kalp krizi, enfeksiyon stresiyle ortaya çıkan diğer komplikasyonlara da neden olabilir). Ancak grip, sepsis olarak bilinen olayların yıkıcı bir zincirini tetikleyebilir. Eiras, “Birinin bağışıklık sistemi daha iyi bir terim eksikliği yüzünden gidiyor” dedi. “Bir enfeksiyona tepki olduğu için, hipermotora giriyor ve vücudun her yerinde organları etkiledi.”

Yalnız veya pnömoni ile birlikte görülebilen sepsis, bağışıklık sistemi sağlıklı dokuya saldırtıkça, yaygın doku hasarına, organ yetmezliğine ve sonuç olarak ölümle sonuçlanabilir. Sık sık duyduğumuz bu grip öyküsü, ilk ortaya çıktığı günler içinde septik şok (kan basıncında tehlikeli derecede düşük bir düşüş) ile yanıt vermeyerek organları kapatılan 21 yaşındaki Kyler Baughman’da olduğu gibi hiçbir yerde ortaya çıkmadığı gibi duyulmaktadır. belirtileri bildirmek. Daha nadiren grip, kalp ya da sinir sistemi gibi vücudun diğer bölgelerine kurtulabiliyor ve ciddi, hayatı tehdit eden başka komplikasyonlara neden olabilir.

Eiras, sepsis için daha büyük bir risk taşıdığını, çünkü olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerinin gribe kapılma ve aşırı tepki gösterme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi. Ve grip virüsü virüs bulaştırıcı ve kendimizi korumak zor olduğunda -yani 20. yüzyılın başlarında ve son zamanlarda 2009 yazındadünyayı sarmış pandemik suşların türü gibi sepsis ve pnömoni gelişen gençlerin genel olarak daha fazla görünmesi sepsis ve pnömoni gibi görünüyor . Bir grip salgınını pandemi yapmaya yardımcı olan şey onun yeniliğidir. Virüs, insanlara daha önce hiç görmediği veya nadiren görmediği (ve aşılarımıza karşı kalibre edilmediği) bir şekle dönüşür, bu nedenle dokunduğu herhangi bir kişinin vahşiğini, kolayca yayılmasını ve hasta olmasını sağlar.

Bu yenilik, bağışıklık sisteminin erimesine yol açarak hem pnömoni hem de sepsise neden olur. Ancak grip virüsüne karşı tipik olarak daha zayıf olmasına rağmen, yaşlı insanlar geçmişte bir pandemik suşun bazı versiyonlarıyla karşılaşmış olma ihtimalini daha yüksektir ve onlara en azından bir miktar dokunulmazlık getirirler. Bu, grip pandemilerinin neden gençleri ve sağlıklı kişileri öldürme eğiliminde olduğunu açıklıyor.

Halihazırdaki grip mevsimi de bu olgunun bir örneği değildir. Bu kışın başlıca grip türü olan H3N2, düzenli olarak karşılaştığımız bir grip türüdür, ancak en kötü mevsimsel grip türlerinden biridir. Aşılarımızın ne kadar hızlı mutasyona uğraması nedeniyle durdurulması oldukça kötü, bu da genel olarak daha az koruma sağlıyor. Fakat zaten dahili bağışıklığımız var. Bu grip sezonu, 2014-2015 yılları arasında 56.000 Amerikalı’nın ölümüyle sonuçlanan şiddetli gribi döneminde görülen ölüm miktarını yaklaştırıp hatta aşmayı planlıyor . Ancak bu ölümler yaşlılar arasında diğer gruplardan daha fazla gerçekleşecektir.

“Grip son derece yaygındır. Belli bir yılda milyonlarca enfeksiyona neden olur; yüz binlerce hastaneye yatışa neden olur; ve ABD’de on binlerce ölüm “dedi. “Duyarlı olanları enfekte edecek ve öldürecek, aynı zamanda çok sağlıklı olduğu düşünülenleri de öldürecek … bir dereceye kadar beraberlik şansı var. Bazen altta yatan bir duruma işaret edebilirsin, çoğu zaman yapamazsın. ”

Eiras’ın eklediği bu ölümler, bizim ve medyamızın ilgisini çekmek için ön plana çıkacak, çünkü her şeyden çok sıradışı. Ancak bu, gençlerin gribten endişe etmemesi gerektiği anlamına gelmez; ayrıca, grip yakalamak veya ciddi semptomlar gelişme riskini düşürecek şeylerden kaçınmamalıdır.

“Kendiniz için değil çevrenizdekiler için aşı yaptırmak, gerçekten en iyi korunma ve tedavi biçimimizdir. Bu ve tipik şeyler, ellerinizi yıkamak ve hasta insanlardan kaçınmak gibi “dedi.

Bir önceki yazımız olan Karanlık Madde Hızı Nedir? başlıklı makalemizde karanlık madde hızı, karanlık madde hızı nasıl olur ve Karanlık Madde Hızı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here