IPhone X’in piyasaya sürülmesinden iki ay sonra, bazılarının tam olarak hangi özelliklerin 1000 $ ‘lık fiyatı hakl gösterebileceğine dair bir fikir ayrılığı olmaya devam ediyor. amiral gemisi telefonunu verdi.

Bazıları, ilk kez bir iPhone’da hemen hemen her kenardan kenara OLED ekranında oynayabilir, dokunmatik ev düğmesi ve önceki modellerin en üst ve alt çerçeveleri ile ön plana çıkıyor. Kuşkusuz muhteşem .

Bununla birlikte, ortaya çıktıkça, iPhone X’in en çığır açan özelliği, ilk bakışta kelimenin tam anlamıyla sizi karşınıza almasına rağmen bile fark edilemiyor.

TrueDepth IR Kamerayla Tanışın

Apple, şirketin ürün yol haritasının Steve Jobs’un geçmesinden sonraki altı yıl içinde muhafazakar ve öngörülebilir hale geldiğine dair algılardan rahatsız oldu . Apple’ın iPhone X’in ön tarafına bakan ikinci kamerasını gerektirdiği yeni TrueDepth IR kamera, Apple’ın bu rahatsizlik söylentilerini ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir.

IPhone X’de yeni olan ve ekranın üst kısmındaki siyah çentikte bulunan teknoloji, bir “sel aydınlatıcısı”, kızıl ötesi (IR) kamera ve bir kızılötesi yayınlayıcı gibi bir dizi yüksek teknoloji ürünü bileşen içeriyor. İkincisi, bir yüz tespit edildiğinde bilinen bir desende 30.000 kızılötesi nokta yayar ve böylece iPhone X kullanıcı yüzünün 3D haritasını oluşturur. Gerçekten de, TrueDepth IR kamera, bunu 3D hareket verisinin oluşturulmasını da destekleyecek kadar hızlı yapabilir.

 

IPhone X'in fotoğraf imkânları - image 1*7zsbw9jLHiMRrboxNIsMtQ on https://altinserce.com
TrueDepth IR kızılötesi bir kamera ve verici kullanarak yüzünüzün 3D haritasını oluşturabilir. (Fotoğraf kredisi: Apple)

Şu anda iPhone X’de yeni TrueDepth IR kamera için iki destekli kullanım durumu bulunmaktadır:

  • Animoji veya animasyonlu emoji – kamera çektiğiniz yüz ifadeleri ile bir 3B emoji’yi hareketlendirir ve ardından Messenger veya SMS yoluyla gönderebilirsiniz.
  • Yüz Kimliği – fotoğraf makinesi, iPhone X’inizi kimlik doğrulaması yapmak veya kilidini açmak için yüzünüzde yerel olarak depolanmış bir 3B görüntüsü kullanır. 3D görüntü verilerini kullandığından, 2B resmi kullanan ve bu nedenle aptal olabilir önceki mobil yüz tanıma sistemlerinden daha zormak daha zordur bir fotoğrafla

 

Animojiler kesinlikle eğlenceli, ancak mümkün olanın yüzeyini çizebilirler. (Fotoğraf kredisi: Apple)

“Ne – hepsi bu”

Kuşkusuz, bu teknoloji için mevcut kullanım örnekleri sınırlıdır.  

Animoji eğlenceli bir bükülme ile sadece emoji ve telefonların kilidini açma, pek çok telefonda parmak izi sensörlerinin yaygınlığı ve kalıp çizimi için yeterli bir ikincil seçenek olarak modern akıllı telefon kullanıcıları için tam bir acı noktası değil.

Oldukça ilgi çekici olan şey, TrueDepth IR kamera teknolojisinin yakın gelecekte daha güçlü uygulamalara sahip olabileceği ve sahip olacağıdır. IPhone’un önceki Dokunmatik Kimliği’nde (parmak izi algılayıcısı) olduğu gibi, bir iOS SDK uygulaması geliştiricilerin Face ID ve TrueDepth IR kamerasını diğer daha cazip pek çok kullanım durumunda kullanmalarını kolaylaştırıyor. Aslında, Face ID Touch ID ile aynı API’yı kullanır ve mobil uygulamalara uygulanması inanılmaz derecede basitleşir.

Aşağıda, TrueDepth IR kamerasının faydalı veya ilginç mobil uygulamaları üretebileceği bazı alanlar verilmiştir:

Finansal Hizmetler ve İnternet Bankacılığı

On yıldan fazla bir süredir, İnternet bankacılığı kimlik doğrulamasında altın standart, iki faktörlü kimlik doğrulaması olmuştur. İki faktörlü kimlik doğrulamanın en yaygın biçimlerinden birisi, telefonunuza veya e-posta adresinize gönderilen bir doğrulama kodu göndermektir; bu, hesabınıza erişmek için şifrenizle birlikte manuel olarak girilmelidir.

Son birkaç yılda, mobil bankacılık uygulamaları, parmak izi tabanlı kimlik doğrulama için hızlı bir şekilde destek ekledi. Bu, cep telefonunuzu kullanarak çevrimiçi banka hesaplarınıza erişmenin her zamankinden daha kolay olmasını sağladı. Bankalar için, bu, müşterilerin hizmetlerine daha kolay erişimi olduğu anlamına gelir; bu da gelirlerin artmasına neden olur.

Parmak izi tabanlı kimlik doğrulamasının halihazırda geliştirilmiş kolaylığı göz önüne alındığında, bankalar, yüz tanıma uygulamasını mobil uygulamalarına önemsiyorlar mı? Neden sahte olumlu oranları – belirli bir kimlik doğrulama protokolünün sahte kimlik doğrulama sağlayan hızı – düşündüğümüzü anlamak için. Apple, parmak izi tabanlı kimlik doğrulama olan Touch ID’nin 50.000’de yanlış pozitif bir oranı olduğunu iddia ediyor. Bunu, dört basamaklı bir PIN’i, 10,000’de 1’i tahmin etme şansınızla karşılaştırın.

Şimdi, iPhone X’in yeni Face ID özelliğine göz atalım. Apple, Face ID’nin 1.000.000’da yaklaşık 1’lik sahte olumlu bir oranı olduğunu iddia ediyor. Doğruysa, parmak izi tabanlı kimlik doğrulama ve dört basamaklı bir PIN üzerinden 100 kat iyileşme ile karşılaştırıldığında doğrulukta 20 kat iyileşme olur.

İnternet bankacılığı yapan bankaların yanı sıra dolandırıcılık korumanın da avantajlı olduğu tüketicilerin dikkatini çekeceğinizden eminim. Aslında, birçok banka daha önce Face ID desteğini kendi iOS uygulamalarıyla uygulamıştır. kovalamak, örneğin, iPhone X’in piyasaya sürülmesinin ardından iki hafta içinde Face ID desteğini ekledi .

Eğlence ve Eğlence

iOS 11 , geliştiricilerin iPhone ve iPad için eşsiz güçlendirilmiş gerçeklik deneyimlerini kolayca oluşturmalarını sağlayan yeni bir çerçeve olan ARKit’i tanıttı . ARKit, iPhone X’in TrueDepth IR kamerasıyla birleşince, birden fazla uygulama kategorisinde sağlam yüz izleme için devrim niteliğinde bir yeteneği ortaya çıkarır.

Hayal etmek:

  • Assassin’s Creed için karakter yaratma ekranına girme: Kimlik ve yalnızca katilin sınıfını seçmekle kalmaz aynı zamanda görsel kimliğini de seçebilir, varsayılan karakter modelinin yerine kendi yüzünü kullanarak
  • Sola doğru hızlıca kaydırmayı veya Tinder’de sağa doğru hızlıca kaydırmayı seçmeden önce potansiyel bir maçın yüzünün daha doğru bir görünümünü elde etmek, Bumble veya POF
  • Sephora’ya veya ULTA’ya bir geziye çıkmak ve her şeyin önünü savuşturmadan yeni makyaj denemesi edebilmek

Birkaç yıl önce, sanal gerçeklik (VR) teknolojisi, TrueDepth IR’nin arkasındaki teknolojinin şu an olduğu yerde bulunuyordu: video oyunları ve eğlencelerde daha güçlü uygulamalara ihtiyaç duyan umut verici bir teknoloji.

Sanal gerçeklik şirketi Oculus, 2012’de kuruldu ve başarılı bir Kickstarter’ı koştuo yıl kampanya düzenleyerek 2,5 milyon dolar kazandı. Sadece iki yıl sonra 2014 yılında Oculus, Facebook tarafından 2 milyar dolarlık , veya ilk finansman turunun yaklaşık bin kat fazla kazandı. TrueDepth IR teknolojisini kullanarak eğlence uygulamalarına yatırım yapan şirketler benzer bir yörünge bulabilir mi?

Uzayda zaten emsal var. İki yıl önce – yüz izleme hala iki boyutlu görüntülere dayandığında – Facebook’un (açıklanmayan bir miktar için) satın aldığı Masquerade , MSQRD uygulaması kullanıcıların yüz izleme teknolojisini kullanarak kendini değiştirilmiş görüntü ve videolar oluşturmasına olanak tanıyan bir başlangıç.

Tıp ve Fitness

Yatak, kanepe ya da ofis koltuğunuzun rahatlığıyla, isteğe bağlı olarak günün herhangi bir saatinde tıbbi muayene yapabildiğinizi düşünün. IPhone X’in TrueDepth IR kamerasının yardımı ile bu gerçek olabilir.

TrueDepth IR teknolojisi, cildinizin yüzeyi dahil olmak üzere yüzünüzün ayrıntılı 3D haritalarını oluşturabileceği için tıbbi görüntüleme için kullanılabilecek bir potansiyele sahiptir. Özellikle, yüz ifadesinde ufak değişiklikler de dahil olmak üzere 3D hareketi yakalayabilir.

Aşağıdaki olası tıbbi kullanım durumlarını göz önünde bulundurun:

  • Örneğin bir potansiyel tümörün yapısına daha iyi bakmak için görüntüyü döndürme kabiliyeti olan bir dermatolog anormal bir cilt büyümesini muayene ettirin.
  • Felaket, nöbet veya kalp krizinin başlangıcı ile ilişkili olabilecek yüz ipuçları veya ince hareketler fark ettiğinde telefonunuz otomatik olarak sizi uyaracaktır.
  • İnme hastalarını iyileştirmek için, zaman içindeki herhangi bir kas dejenerasyonunu izleyen ve talep üzerine bu ayrıntılı 3D görüntü verilerini doktorunuza sağlayan bir uygulamanız olabilir.

Bu kullanım vakaları, şahsen incelemelerin yapılmasına olan ihtiyacı kesinlikle değiştirmeyecek olsa da, telefon kamerası aracılığıyla yapılan düzenli tarama, bilinen tıbbi durumların erken teşhisini veya düzenli izlenmesini sağlamada destekleyici bir rol oynayabilir.

Ayrıca, Apple’ın, fitness geliştiricileri, sağlık cihazları ve yazılım uygulamaları gibi çeşitli kaynaklardan zengin sağlık ve fitness bilgilerine API geliştiricileri erişimine izin veren Apple Healthkit adlı bir yazılım geliştirme kiti (SDK) yayınladığını düşünün. Yeni veya güncelleştirilmiş mobil uygulamalar, kullanıcıların sağlık veya zindelik özelliklerini daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için Apple Healthkit’teki sağlıklı vitaminleri 3D yüz görüntü verileriyle birleştirebilir.

IPhone X'in fotoğraf imkânları - image 1*5Zwa5LjoVU4usrBcThImvg on https://altinserce.com
Apple Healthkit entegrasyonları, TrueDepth IR’nin sağlık ve zindelik değerlendirmeleri için kullanılmasına izin verecektir. (Fotoğraf kredisi: Apple)

Gelecek burada

IPhone X, derinliği algılayan IR kameralar sunan ilk telefon olmasına rağmen kesinlikle son olmayacak.

CitrusBits CEO’su Harry Lee, “Teknolojinin olanaklı kıldığı yeni kullanım durumlarının geniş yelpazesiyle, bu uygulama yazılım geliştiricilerine ve cesur iş adamlarına hayat veriyor” dedi. . Los Angeles ve San Francisco’da bulunan CitrusBits, Burger King, Symantec ve Quiksilver gibi dünyanın en ünlü markaları için ödüllü mobil uygulamaları tasarlayan ve geliştiren bir mobil uygulama geliştirme ajansı.

“Teknolojiyi kucaklayan kullanıcılar, büyük bir pazar payı yaratma ve gelecek pazardaki girişi engelleyen güçlü ağ etkilerinin tadını çıkarma gibi ilk çıkarcıların avantajlarından yararlanabilirler – Facebook, Microsoft tarafından satın alınma fırsatı, ya da başka bir sanayi devi ”  diye açıklıyor Lee.

Bunun gibi daha çok hikaye görmek için CitrusBits’in bültenine, Bits & Bytes’e abone olun .

Bir önceki yazımız olan Apple,ARM işlemcilerini kullanabilir başlıklı makalemizde Apple, apple telefon yavaşlatması ve arm işlemciler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here