Fizikçilerin ölçümlerine dayanarak, evrendeki kütlenin çoğu aslında karanlık madde tarafından alınır. Bu şey ne olursa olsun, etkilerini uzak galaksilerin davranışları üzerinde görebiliriz, ancak burada Dünya üzerinde herhangi bir deney tespit etmemiştir. Bunu yapmak büyük olasılıkla hareket ettiklerini bilmeyi gerektirir.

Bu, bir takım araştırmacılar tarafından çözülmeye çalışıldığı bir bulmaca. Samanyolu’nun simülasyonuyla başlayıp galaksideki karanlık madde hızlarının dağılımlarını anlamaya çalışıyorlardı – neredeyse her otomobilin bir karayolunda ne kadar hızlı ilerlediğine dair bir anket gibi. Galaksiyi haritalama amacı ile 2013’te başlatılan Avrupa Uzay Ajansının Gaia uzay aracından ilk veri verilerinden modellerini ve verilerini kullanarak bazı başlangıç ​​sonuçları da elde ettiler .

Karanlık maddenin ne kadar hızlı hareket ettiğini bilmek, dünyadaki şeyleri bulmaya çalışan deneylerden gelen verileri çözmek için önemli olabilir. Hızlar fizikçilerin temel varsayımlarından farklıysa fizikçilerin karanlık maddeyi anlamada kullandıkları teorileri etkileyebilir.

Bilim adamları, kısa süre önce Physical Review Letters’da yayınlanan bir makalede, karanlık maddenin hızını ölçmenin bir yolu olabileceğini açıkladılar Bu sadece doğru tür yıldızlara bakmak meselesidir. Temel olarak, eğer Evren düşündükleri şekilde davranıyorsa, karanlık madde eski yıldızlara (10 milyar yaşında gibi) benzer şekilde davranmalıdır; çünkü ikisi de galakside gerçekten çok uzun süre dolaştı, çoğunlukla etkileşim yoluyla yerçekimi kuvveti. Yıldızlar, karanlık maddenin hızı için vekil olarak kullanılabilir.

Bu yıldızları seçmek, demir gibi bazı daha ağır elementlerin nispeten daha düşük olanlarını tespit etmesini gerektirebilir; bu da Samanyolu, yıldız yapımının en üst noktasında iken bazı cüce galaksileri parçaladığı için etrafında dolaştıklarının bir işaretidir.

Araştırmacılar, önce bu “metal zavallı halo yıldızlarının” hareketinin karanlık maddeye ne kadar iyi karşılık verebileceğini görmek için en iyi Samanyolu simülatörlerinden Eris’i kullandılar. Eris , büyük bir sanal evren içindeki etkileşimleri modellemeye çalışır ; Eris’in Samanyolu benzer şekilde disk şeklindedir, döner, yerçekimi olarak bağlıdır ve yıldızlar, yıldızlararası gazlar ve karanlık maddelerden oluşur. Araştırmacılar, karanlık maddenin ve model galaksideki yıldızların zaman içinde nasıl evrimleştiğini izledi. Modeldeki benzerliklerinden yola çıkarak, ikisinin yaşlı yıldızların iyi bir karanlık madde vekili yapabilecek kadar benzer olduğuna inanırlar. Onlar yayınlanan bu sonuçlar içinde Physical Review Letters .

Temel olarak, onlar kara maddeye düşünce ve eski yıldız şey benzer yeterince kökeni ve dağıtımı vardı edebilirsiniz bkz yaşındaki yıldız-ebil yapamayız şey için durmak. Modelleme daha fazla kanıt sundu.

Daha yakın bir tarihte, bu çalışmayı Gaia’dan yeni bir makaleye uyguladılar . Araştırmacılar, “karanlık madde hızlarının tipik olarak kabul edilenden daha yavaş olabileceğini” gösterdiğini düşünüyorlar.

Gaia verileri için halen erken dönemler var ve bu çalışmaların birçoğu modelleme ve varsayımlara dayanmaktadır. Teksas A & M Üniversitesi’nden Louis Strigari’nin Fizik için yazdığı gibi :

Benzetim cephesinde, yıldızların ve gazın hız dağılımlarını ve karanlık maddenin hız dağılımlarını etkileyen, yıldızlar ve gaz arasındaki elektromanyetik etkileşimlerin daha ayrıntılı fiziklerini uygulamak önemlidir. Ayrıca, gelecekte istatistiksel olarak önemli hız dağılımları elde etmek için daha simüle galaksilerin analiz edilmesi önemlidir.

Ancak, “sonuçlar, Galaksimizin karanlık kesimindeki parçacıkların görünür sektördeki yıldızların hızını bağlamaya yönelik önemli bir ilk adım olduğunu” yazıyor.

Karanlık madde, millet. Düşündüğümüzden daha yavaş olabilir.

Bir önceki yazımız olan Cinsiyet Belirleme Kromozom Rekoru Geliyor başlıklı makalemizde Cinsiyet Belirleme Kromozom Rekoru Geliyor, kurbağa kromozomları ve kurbağa türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here