Son dört yıldır Snapchat’ın güçlü kullanıcısıyım. Ancak, Instagram kalbimi kazandığından, minik hayaletin telefonumda 460 MB’lik kısmını doldurması için elveda diyorum.

Snapchat’ın tartışmalı kaybolan mesajlarını Aralık 2013’te tekrar duydum. Konseptim konusunda şüpheciydim ama aynı zamanda ilgisini çekti.

Dolayısıyla doğal olarak, App Store’a gittim ve uygulamayı indirdim. Neyin olacağından emin değildim, ancak fatura “bir sonraki büyük şey” olarak hâlâ yüksek beklentim vardı.

İğrenç sarı, esrarengiz uygulamayı ilk kez açtığım zaman kelimeler için bir kayıptı – ama iyi bir şekilde değilim. Alışılagelemsiz UX’te gezinmeye çalışırken otuz dakikadan fazla zaman harcadım. Ama bir kereliğini anladım ve ilk “kaybolan resmi” gönderdim, onun hype kadar yaşayacağını biliyordum.

Hemen hemen her gün platformu kullanarak beni yakalayabilirsiniz; mesajlaşan arkadaşlar edinmek, her garip Mercek ile çakmak ve sürekli Herkesin Hikayesini kontrol etmek.

Aslında, güç kullanıcı statüsünün üstündeydim; Snapchat için pratikte çalıştım. İlk geo-filtreyi doğum günüm için beş saat yaptım. Pazarlık planlarımda Snapchat’ı bütünleştirmek için tüm iş sahibi çağdaşlarımı söyledim. İlk Snapchat Gözlüklerinden bir çift almak için geçen kış yüzü dolduran NYC havasını on altı saat sıfırın altında bile bekledim.

Snapchat'e Veda Zamanı Geldi - image IMG_5327-1 on https://altinserce.com

Sonra Instagram Hikayeleri geldi. İlk başta çalıntı bir özellikmiş gibi görünüyordu, fakat işin aslı insanların bir taraf seçmelerine neden oldu.

Acai kasesini alıp en yakın dört arkadaşını göstermeyi tercih eder misin? Veya bir Instagram Öyküsü alıp, restorana, takipçilerinize ve insanlara Keşfet sayfası üzerinden gezinerek gösterilsin mi?

Birkaç anahtar işaret istatistikleri :

  • Etkileyici kişiler için Snapchat açılımları en az yüzde 15 azaldı.
  • Snapchat Hikayesi başına ortalama benzersiz görüntüleyenler yaklaşık yüzde 40 oranında azaldı.
  • Pazarlama platformları, Instagram Öyküleri’nde Snapchat’tan% 28 daha yüksek açık oranlar görüyor.
  • Etkilenenler Snapchat’tan çok Instagram Hikayelerine yüzde 25 daha yük bindiler.

Sanırım bu sürpriz olmamalı. Hayatlarımızın ne kadar serin olduğunu ve herkesin görmesini istiyoruz. Snapchat arkadaş içindir, ancak Instagram dünya içindir.

Instagram şimdi dikkat çekiyor. Snapchat bir şey olduğunda, arkadaşlardan yeni takmalar görmekten heyecanlıydım. Onlar ne yapıyor? Otuz saniye içinde hangi rastgele neyi uyuyorlar? En sevdiğim YouTube nedirbugün bayılıyor musun? Şimdi uygulamayı açtığımda, aynı insanlardan gelen iki kapak karşılıyor ve her ikisinde de aynı mesaj “çizgiler” bulunuyor – her gün ileri geri gönderilen bir çırpıda, sadece sizi ve bir arkadaşınızı söylemek uğruna arkadaşın X çizgisi var. Ve son Hikaye güncellemelerini kontrol etmek için sola hızlıca dokunduğumda, tüm kapaklar rasgele, sahnelerin arkasında zaten çok güzel Instagram’de çekilmiş anlar var. 

Beni yanlış anlama, bazıları Snapchat’tan hala heyecanlı. Ancak binyıllar için tasarlanmış bir platformda, kalan tek kişi yetişkinlerdir – pazarlamacılardır. Bunlar, Snapchat’ta, özellikle kaybolmuş milyonlarca yıla ulaşmanın bir yolu olarak, tüm iş yerlerinde işleri başlatmaya çalışan hâlâ insanlar.

Ayrılık düşünceleri

Snapchat’ı iki nedenden dolayı sildim:

  1. Instagram’da önem verdiğim arkadaşlarımdan, ailenden ve markalarımdan daha iyi içerik var.
  2. Snapchat satılacak “platform” haline geliyor ve onları atlayabilsem bile “modaya uygun” reklamlar ve içerik istemiyorum.

Bir önceki yazımız olan IPhone X'in fotoğraf imkânları başlıklı makalemizde iphone x fiyatı, iphone x fotoğrafları ve IPhone X'in fotoğraf imkânları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here