Milyonların gün içerisinde aktif bir şekilde vakit geçirdiği sosyal medya kanallarında, sadece arkadaşlarınızı takibe almak ya da paylaşımlarda bulunmak gibi bir amaç karşınıza çıkmayacaktır. Özellikle arkadaş grubu veya takipçi sayısı fazla olan kişilerin, bazı reklam çalışmaları yaptığını, herhangi bir ürün ya da şarkının tanıtımını yaptığını görebilirsiniz. Bunun nedeni, sosyal medyanın gücünün anlaşılmasının hemen ardından ortaya çıkan bir meslek grubu olduğunu bilmelisiniz. Sosyal medya pazarlaması olarak bilinen bu meslek grubu, özellikle gençler tarafından ilgi görmektedir. Ek bir beceri gerektirmeyen meslek grubu için, kişilerin nasıl aktif olacağı, nasıl para kazanmaya başlayacağı ve nasıl iş bulacakları konusunda detaylar şu şekildedir.

#1 Instagram Üzerinden Para Kazanma Yolları

Sosyal Medyadan Para Kazanma Yöntemleri - image blank on https://altinserce.com

İnstagram üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin her şeyden önce organik ve çok sayıda takipçisinin olması gerekecektir. Şuan birçok farklı isimde kullanıcı hesabı oluşturulup binlerce takipçi sayısına ulaşılmış olsa da, sizin bu yolu tercih etmemeniz gerekmektedir. Gerçek kimliğiniz ile oluşturacağınız sosyal medya hesabınıza, ilgi çekici paylaşımlarda bulunarak, takipçi çekmeye çalışmalısınız. Tamamı organik ziyaretçi kitlesine ulaştığınızda ise, siz iş aramadan önce, size tanıtım yapmanız konusunda teklifler gelecektir.

Sosyal medya pazarlaması İnstagram üzerinden aktif bir şekilde yapılmaktadır. Burada sizden subliminal olarak yani doğrudan reklam yapmıyormuş gibi ama ürünlerin de paylaşımlarınızda görünmesi şeklinde iş teklifi gelebileceği gibi, ürünleri deneyimleyerek sonrasında paylaşım yapmanız istenebilmektedir. Şuan bu şekilde İnstagram hesabı üzerinden çok ciddi kazançlar elde eden kişiler vardır ve bunların büyük bir kısmı da genç nüfustan oluşmaktadır.

#2 Youtube Üzerinden Para Kazanma Yolları

Sosyal Medyadan Para Kazanma Yöntemleri - image blank on https://altinserce.com

Son 5 yıl içerisinde internetten para kazanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sosyal medya alanının Youtube olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yapılan şakalar, tanıtımlar, biyografiler ya da deneyler üzerine kurulacak olan Youtube kanalları üzerinden, elbette para kazanabilirsiniz. Ancak, binlerce hatta yüz binlerce Türk Youtube kanalı bulunduğundan dolayı bu alanda işleme başlamadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız.

Video çekimlerinde kullanacağınız kamera ve mikrofonun yanı sıra, evinizde ofis olarak kullanabileceğiniz bir alanın olması da gerekmektedir. Kaliteli videolar çıkarmak için görüldüğü gibi bir sermaye birikiminizin olması gerekmektedir.

Kendinize ait Youtube kanalı açmadan önce de, ne üzerine videolar çekeceğinizi kararlaştırmalısınız. Herkesin yaptığı videoların benzerlerini yaptığınız zaman izlenme oranlarınız düşecek, aldığınız olumsuz yorumlar da artacaktır. Youtube üzerinden para kazanmanız izlenme sayınıza bağlı olduğundan dolayı, taklit olarak adlandırılan bu videolar ile ne yazık ki para kazanmanız mümkün değildir. Sadece size özgü olan ve kişilerin sizi taklit edeceği bir sektör bularak, bu alanda yönelmeli ve kesinlikle sabırlı olmalısınız. Çünkü izlenme sayınız ve geliriniz bir anda artış göstermeyecektir.

#3 Facebook Üzerinden Para Kazanma Yolları

Sosyal Medyadan Para Kazanma Yöntemleri - image blank on https://altinserce.com

Sosyal medya pazarlaması konusunda oldukça güçlü olan diğer bir mecra ise Facebook’tur. Milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan Facebook üzerinden, özellikle kurulacak grup ya da sayfalardan para kazanılabilecektir. İlgi alanları, haberler ya da bunun gibi  bir alanda açacağınız grup veya sayfalar, zamanla binlerce kişi tarafından takip edilecektir. Takipçileriniz üzerinden para kazanma yönteminiz ise yine reklamlar üzerinden olacaktır. Kimi zaman bir organizasyon ile ilgili paylaşımlar yaparak kimi zamanlarda ise internet sitelerindeki içerikleri takipçileriniz ile paylaşarak, ciddi rakamlarda ücret alabilirsiniz.

Facebook üzerinden para kazanmak için oluşturduğunuz sayfanız veya grubunuz ile yeteri kadar ilgilenemediğinizde, bunu satışa çıkarabilir ve yine paylaşımlarınızdan olduğu gibi grup ve sayfa satışınızda da binlerce lira kazanma fırsatını yakalayabilirsiniz. Ancak, takipçilerinizin sahte hesaplardan değil, kesinlikle organik takipçilerden oluşması gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Para Kazanma Sanatı başlıklı makalemizde internetten nasıl para kazanılır, İnternetten Para Kazanma Sanatı ve internetten para kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here